2021 suvel toimub juba X Pühalepa muusikafestival

Tänavu suvel toimub juba X Pühalepa muusikafestival. Festivali põhiosa kuupäevad on 6.-8. august 2021, kontserdid toimuvad Pühalepa kirikus ja Kärdla kirikus. Kümnes festival toob lisaprogrammi juunis ja juulis toimuvate festivali eelkontsertidega. 
Pühalepa festival on ainus kogu maailmas, kus igal aastal kõlab helilooja Erkki-Sven Tüüri looming. 

Hiiumaa kammerorkestri jõulukontsert

Laupäeval, 26. detsembril kell 17 toimub Kärdla kirikus Hiiumaa kammerorkestri jõulukontsert. Kontserdil osaleb Collegium Musicale väike koosseis. Solistide ridades on nii Collegium Musicale oma lauljaid, kuid tšellist Marcel Johannes Kits.

Kontserdil kõlab mitmesugust jõuluaega sobivat muusikat, sh kõigile tuntud ja armastatud jõululaule.
Hiiumaa kammerorkester tegi oma debüütkontserdi suvel Pühalepa muusikafestivalil. Orkestris mängivad Hiiumaaga seotud muusikud ja Hiiumaa sõbrad. Orkestri kontsertmeister on Robert Traksmann. Dirigent Endrik Üksvärav.

Korraldajad järgivad kõiki kontsertide korraldamisele kehtestatud piiranguid, publikule on palve kanda kontserdil maski.

Kontserdi korraldamist toetavad Hiiumaa vald, kultuurkapital ja Eesti Rahvakultuuri keskus.

Piletid Piletilevist ja kui kohti jagub, siis enne algust kohapeal (arveldamine sularahas).

IX Pühalepa muusikafestivali avab Veljo Tormise 90. sünniaastapäeval Tormis Quartet

Reedel, 7. augustil tähistatakse Hiiumaal Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva Pühalepa muusikafestivali avakontserdiga, kus Veljo Tormise loomingut esitab Tormis Quartet. Kontsert toimub kell 18 Pühalepa kirikus. 

Tormis Quartet astub publiku ette koosseisus: 

Kadri Voorand – laul
Liisi Koikson – laul
Jaak Sooäär – kitarr
Paul Daniel – kitarr

Kadri Voorand ja Jaak Sooäär on aktiivsete koorilauljatena juba noorest east fännanud Veljo Tormise helikeelt ning maestroga oli mõnda aega olnud teemaks, et tema loomingut võiks esitada ka jazzi improvisatsioonilises keskkonnas. Mõte sai teoks Jazzkaare eestvõtmisel seoses Tormise 85. juubeli tähistamisega, kui Sügisjazzi hooaja avas kontsert "Kummardus Veljo Tormisele". Selleks puhuks ühinesid Voorandi ja Sooäärega Liisi Koikson ja Paul Daniel ning kuna uue projekti debüüt õnnestus väga hästi, otsustati koos ansambli tegemist jätkata. Möödunud aasta aprillis ilmus kvartetil album "Tormisele/Hommage To Veljo Tormis". Tänaseks on kvartett esinenud Soomes, Suurbritannias, Iisraelis, Saksamaal, Ungaris, Rootsis, Slovakkias ja Eesti peamistel folgi- ja jazzfestivalidel ning pälvis etnokulbi kui 2016. aasta parim uustulnuk pärimusmuusikamaastikul.

Tänavune Pühalepa muusikafestival toimub 7.-9. augustil ja on järjekorranumbrilt juba üheksas. Kontserdi kohtadeks on Pühalepa kirik, Kärdla kirik ja Lauka külas asuv endine vilja kiirkuivati. Festivali kunstiline juht on dirigent ja laulja Endrik Üksvärav. Festivali korraldab MTÜ Kerema Kultuurikoda. 

IX Pühalepa muusikafestivali kava:

Reede, 7. august kell 18 Pühalepa kirikus festivali avakontsert: Tormis 90
Tormis Quartet koosseisus: Kadri Voorand, Liisi Koikson, Jaak Sooäär, Paul Daniel


Laupäev, 8. august kell 18 Kärdla kirikus: Pärt, Tüür, Tormis
Collegium Musicale, Hiiumaa kammerorkester. Dirigent Endrik Üksvärav

Laupäev, 8. august kell 21.29 Lauka kultuuriveskis (endine viljakuivati) Päikeseloojangukontsert
Lauri-Dag Tüür
 

Pühapäeva, 9. august kell 13.30 Pühalepa kirikus festivali lõppkontsert: Klassikatähed 2020
Triinu Piirsalu (viiul), Siret Sui (flööt), Mirjam Avango (klarnet), Toomas Oskar Kahur (tuuba)

Piletid Piletilevist. 

Festivali korraldamist toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Hiiumaa vald, Hiiumaa Sõprade Selts, Selver, Liviko ja Muusikaelu.

Pühalepa muusikafestival: Klassikatähed 2020

Pühapäeval, 9. augustil kell 13.30 Pühalepa kirikus
Klassikatähed 2020

Traditsiooniliselt toimub ka sellele aastal üks festivalikontsert koos noorte ja säravate Klassikatähtedega. Eriolukord pani küll telekonkursi pausile ja võitja selgub sügisel, kuid Pühalepa festivalil võõrustame nelja hetkeseisuga saates osalevat noort muusikut.
Anname neile võimaluse enne septembris jätkuvat võistluspinget taas koos publiku ette astuda ja muusikat teha.

Pühalepa muusikafestivali kuulajaid rõõmustavad:
Triinu Piirsalu – viiul
Toomas Oskar Kahur – tuuba
Mirjam Avango – klarnet
Siret Sui – flööt

Piletid Piletilevist ja enne algust kohapealt.

IX Pühalepa muusikafestival toimub 7.-9. augustil 2020 Hiiumaal. Festivali peamine kontserdipaik on Pühalepa kirik. Lisaks toimuvad tänavu kontserdid Kärdla kirikus ja Lauka küla endises vilja kiirkuivatis. Festivali kunstiline juht on dirigent ja laulja Endrik Üksvärav.

Pühalepa muusikafestival saab teoks tänu toetajatele:
Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Hiiumaa vald, Selver, Liviko, Hiiumaa Sõprade Selts.

Festivali korraldab MTÜ Kerema Kultuurikoda.

Telekonkurss Klassikatähed 2020 toimub Eesti Rahvusringhäälingu ja Eesti Kontserdi koostöös.

Foto: ERR/Krõõt Tarkmeel
 

Päikeseloojangukontsert: Lauri-Dag Tüür

Laupäeval, 8. augustil kell 21.21 toimub Hiiumaal, Lauka külas endises vilja kiirkuivatis päikeseloojangukontsert, mille täidab oma loominguga helilooja Lauri-Dag Tüür. Kaastegev
videokunstnik Mikk-Mait Kivi.

IX Pühalepa festivali raames toimuv päikeseloojangukontsert pakub Tüürile iseloomulikke helimaastikke, sh värskelt albumilt „Polar Night Jet”, mis on tõukunud sügistormidest ja filmiatmosfääridest. Suure unistajana on Lauri-Dag Tüüri soov viia kuulaja endaga kaasa teistesse reaalsustesse. Tema vahetu tunnetusega muusika laseb kuulajal süveneda, mõelda ja tunnetada, jäädes meeltes kauaks kajama.

Lauri-Dag Tüür: „Muusika aitab kirjeldada maailma, millega ma aeg-ajalt justkui mingi kontakti saavutan. See on üks avaram maailm, mis avab ennast hetkedel, mil näen enda ümber imet. Mul puudub oskus anda seda edasi sõnadega, seetõttu on minu väljendusvahendiks muusika. Pikem vorm annab võimaluse sellesse abstraktset laadi kohta sügavamale sisse minna.“

Helilooja ja muusik Lauri-Dag Tüür on sündinud 18. märtsil 1981. Ta lõpetas 2008 Eesti Muusikaakadeemia elektronmuusika ja kompositsiooni eriala, lisaks on täiendanud ennast Sibeliuse Akadeemia live-elektroonika kursusel.

Lauri-Dag Tüüri muusika on kõlanud Eesti Draamateatris Tõnu Õnnepalu näidendite „Vennas“ ja „Mäed“ lavastustes. Samuti oli Tüüri muusikal keskne roll Von Krahli teatri lavastustes „Madame Bovary“ ja „Solarise needus“. Lisaks on ta muusikat loonud mitmele dokumentaalfilmile, sealhulgas „Inimese mõõt“, „Tšernobõli samuraid“, „Saare võimalikkusest“ ja „Vigala Sass – viimased lindid“.
Artistina on ta muuhulgas esinenud Stalker festivalil (koos isa Erkki-Sven Tüüriga), Üle Heli festivalil ja Kukemuru Ambientil.

Piletid Piletilevist ja enne algust kohapeal. 1. augustini piletid soodushinnaga.